Sina Koloğlu: Her sahnede müzik olmayan bir dizi izledik

Gazeteci Sina Koloğlu, Bambaşka Biri dizisinin son bölümü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Koloğlu, ”Bizim açık kanal dizilerin bir formülü var; her sahneye bir müzik bulunacak. Bambaşka Biri son bölüm tüm bu geleneği yıktı diyebiliriz” dedi.

Koloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Her sahnede müzik olmayan bir dizi izledik

Bizim açık kanal (hatta bu hastalık diyeyim, dijital dizi örneklerinde de var) dizilerin bir formülü var; her sahneye bir müzik bulunacak. Yine mümkünse sesini de açalım, izleyiciyi etkileyelim. Bu arada kullanılan enstrümanlar da sınırlı bizde. İlla ‘keman’ olacak. Başka enstrüman ile jenerik müziği bilinmiyor açık kanalda (istisnalar çok az). Dizi müzikleri üreten arkadaşlarımız da bu ‘kurala mecburen uyuyor. Bizde malum diziler öyle kısa değil. 2 saati rahat buluyor, hatta geçiyor.

Böyle olunca müzik, keyif vermekten çıkıyor. Dizi müziği disiplini olamıyor bu formatta. Her sahneye, duruma göre müzik yapıştırılan diziler oluyor. Bambaşka Biri son bölüm tüm bu ‘geleneği yıktı’ diyebiliriz. 2 saati aşan dizide araya çok az serpiştirilmiş müzikler ile geçtiğini gördük. Diyaloglar ile gidişatı ayakta tuttular. Sordum ben de, ‘Azalttık müzikleri bu bölüm’ dediler. Güzel dizi müziklerimiz var ve devam ediyor. Benim altını çizmek istediğim, bunun usturuplu yapılması ve ağızda tat bırakması.

 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x