Küresel piyasalarda teknoloji hisselerindeki düzeltme öne çıkıyor

Çin’de sanayi sektörü karlılık büyümesinin yüzde 17,2 ile ağustosta bir yıldan fazla bir sürenin en büyük artışını sergilemesi Çin hisse endeksinde olumlu ayrışmaya yol açıyor.

Asya Pasifik’te Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 yükselirken diğer büyük endeksler kayıp yaşıyor.

Kashkari’nin açıklaması ve Tüketici Güveninin düşmesi sonrası Salı gününü yüzde 1’in üzerinde kayıplarla kapatan Amerikan endekslerinde vadeliler sınırlı toparlanmaya işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 artıda. Wall Street’in endişe göstergesi VIX ise Salı günü mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Dolar kazançlarını koruyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.268 puan seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,51’de. Petrolde arz sıkışıklığı ile fiyatlar yükselmeye devam ediyor.

ABD teknoloji hisselerinde düzeltme

Fed’in faizleri bu yıl bir kez daha artırıp uzun süre yüksek bırakacağı sinyali vermesi ve buna eşlik eden Tüketici Güven Endeksi düşüşü Amerikan teknoloji hisselerini düzeltme bölgesine itti.

S&P 500 Bilgi Teknolojileri Endeksi bu hafta hızlanan kayıplarla birlikte Temmuz zirvesinden yüzde 10’dan fazla gerileyerek düzeltme yaşadı. Endeks son beş işlem gününün üçünde günlük yüzde 1 kayıp yaşadı.

Yılın ilk yarısında Fed’in şahin söylemleri hisse yatırımcılarını olumsuz etkilememiş, üretken yapay zeka teknolojisinin yarattığı hava kötümserliği arka plana itmişti. Ancak Fed’in yüksek faizlere uzun süre devam edebileceği söylemi son haftalarda hisselere satış getirdi.

Conference Board Tüketici Güven Endeksi’nin Eylül’de 103 değerini alarak son dört ayın en düşüğüne gerilemesi de kötümser atmosfere katkıda bulundu.

LPL Financial Stratejisti Quincy Krosby “ABD’li tüketiciler piyasanın çok önemli bir parçası. Onların daha fazla endişelenmesi piyasaların görmek istedikleri bir şey değil” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x