BDDK’nın ‘Hayat Tazminatı’ Tartışmalara Takıldı: Yasadan Çıkarılır mı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) personeline Finans Merkezi’nde yer almak amacıyla İstanbul’a taşınma için kira, enflasyon gibi nedenlerle verilme planlandığı konuşulan, ek tazminat için torba teklife eklenen madde, ayrımcılık tartışmalarına takıldı. Düzenlemenin yasa teklifinden çıkarılması söz konusu.

BDDK personel ve yöneticilerine, İstanbul’da hayatın “daha pahalı” olması nedeniyle Finans Merkezi’ne taşınacak kurumdan “Hayat Tazminatı” adı altında 45 bin TL ek ödeme alacakları iddia edilmişti.

İstanbul’da çalışan ve yaşayan milyonlarca kişi, özellikle de kamu çalışanları için ayrımcılık tartışmaları başlayınca tazminatta geri adım atılacağı konuşulmaya başlandı.

Ekonomim’den Canan Sakarya’nın haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan torba yasa teklifine, Plan Bütçe Komisyonu’nda eklenen bir maddeyle BDDK’nın başta başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu olmak üzere, üyeleri, yöneticileri ve İstanbul’a taşınacak olan tüm çalışanlarına resmi veriler üzerinden, 60.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu, hesaplanacak ve bu tutarı aşmayacak şekilde vergiden muaf ‘ek tazminat’ düzenlemesi yapılmıştı.

Hesaplamalara göre, 2023 yılı için 30 bin TL, 2024 yılı için ise 45 bin TL olan ek tazminat düzenlemesinin gerekçesi de BDDK’nın İstanbul’a taşınmasıyla yaşam maliyetlerinin artacak olmasıydı. Ancak düzenleme “ayrımcılık” tartışmalarına takıldı.

AK Parti’nin düzenlemeyi bir önerge vererek geri çekmeyi planladığı konuşulurken, ayrım yapmadan tüm üst kurul üyeleri ve çalışanları kapsayacak şekilde düzenlenmesi ve bu teklifin Meclis’e sunulması da kulis bilgileri arasında yer alıyor.

Muhalefetten CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Meclis Grup toplantısında iktidara seslenerek “O maddeyi geri çekin, hep birlikte o maddeyi düzenleyelim ve İstanbul’da yaşayan, büyük şehirlerimizde yüksek kira sorunu yaşayan tüm memurlara, polisinden öğretmenine, tüm kamu çalışanlarına kira yardımı yapmaya varsan biz buradayız” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x