ABD’de İçişleri Bakanı’nın görevden alınmasına karar verildi

ABD’de 5 Kasım seçimlerine yaklaşılırken siyasi atmosferde de gerilim yükseliyor… Dün gece Temsilciler Meclisi çok az bir farkla İçişleri Bakanı Aljeandro Mayorkas’ın görevden alınması yönünde oy kullandı.

Bakan Mayorkas böylelikle 150 yıldır görevden alınan ilk kabine bakanı oldu.

Mayorkas’ın görevden alınması Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin Mayorkas’ı görevden almaya yönelik son girişimlerinde başarısız olduktan bir hafta sonra geldi.

Cumhuriyetçiler Mayorkas’ı ABD göçmenlik yasalarını uygulamamakla suçluyordu. Cumhuriyetçiler ABD-Meksika sınırından rekor düzeyde göçmen akışına yol açtığını iddia ettiği ve Kongre’ye yalan beyanda bulunmakla suçlayan iki görevden alma maddesini onayladı.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Temsilciler Meclisi Salı günü Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın en üst düzey sınır yetkilisini görevden almak için 213 oya karşılık 214 oyla Mayorkas’ın gönderilmesine karar verdi.

Oylama, ABD tarihinde sadece ikinci kez ve yaklaşık 150 yıldır ilk kez Temsilciler Meclisi’nin bir başkanın kabinesinden bir üyeyi görevden alması anlamına geliyor.

Ancak Demokratlar tarafından yönetilen Kongre’nin Mayorkas’ı görevden almak için oy kullanması pek olası görünmüyor.

TRUMP’IN ANA SEÇİM KAMPANYALARINDAN BİRİ OLDU

Biden’ın 2021’de göreve gelmesinden bu yana rekor sayıda göçmen Meksika sınırını yasadışı yollardan geçti ve eski Başkan Donald Trump bu konuyu Biden’a karşı yürüttüğü kampanyanın ana odaklarından biri haline getirdi.

Salı günkü oylama, Meclis Başkanı Mike Johnson geçen hafta benzer bir çabada bulunmuş ama başarısız olmuştu. Kanser tedavisi gördüğü için geçen haftaki oylamaya katılamayan Cumhuriyetçi Temsilci Steve Scalise, Salı günkü oylamada karar verici oyu kullandı.

Cumhuriyetçiler Meclis’te 219-212 gibi zayıf bir çoğunluğa sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x