30 yıl boyunca kanserle savaştı… Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Deneysel rock grubu Can’a öncülük eden Japon asıllı müzisyen Damo Suzuki 74 yaşında hayatını kaybetti.

Can’ın Instagram hesabından paylaşılan mesajda şu ifadelere yer verildi: “Harika dostumuz Damo Suzuki’nin 9 Şubat 2024 Cuma günü vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle duyurmak durumundayız. Onun sınırsız yaratıcı enerjisi tüm dünyada pek çok kişiye dokundu. Damo’nun nazik ruhu ve gülümsemesi sonsuza kadar özlenecek.”

2022 tarihli bir belgeselde, ilk kez 33 yaşındayken kanser teşhisi konulan Suzuki’ye 2014 yılında kolon kanseri teşhisi konulmuş ve hayatta kalma şansı yüzde 10 olarak açıklandı.

Ancak 2022’de Suzuki, sağlık sorunlarına rağmen iyimser kaldığını açıklamıştı. O dönemde Guardian gazetesine şunları söylemişti: “Her şey yolunda. Ben iyimserim ve eğer olumlu düşünceleriniz varsa o zaman her şey iyi olacaktır.”

Suzuki, Can’dan ayrıldıktan sonra on yıl boyunca müzik yapmayı bıraktı. Ancak şarkıcı sonunda müziğe dönmüş ve hatta şunları söylemişti: “Geçmişe takılıp kalmakla ilgilenmiyorum çünkü onu değiştiremem. Şimdide vakit geçirmeyi seviyorum çünkü orada yeni bir şeyler yaratabilirim ama geçmişte bunu yapamam.”

Suzuki ayrıca sürekli olarak yenilik arayışında olduğunu da belirtmişti: “Aynı parçayı tekrar tekrar çalmayı sevmiyorum. Tekrar sıkıcıdır. Her performans benzersiz bir deneyim olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x