İzmir’de yüzlerce kadın sokaklara çıktı: ‘Eşit, özgür bir yaşamı birlikte kazanacağız’

İZMİR – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İzmir’de de yüzlerce kadın sokaklardaydı.

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “Eşit, özgür bir yaşamı birlikte kazanacağız” yazılı pankart ile ÖSYM binası önüne yürüdü.

Yürüyüşte kadınlar, sık sık “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, “Dayanışma sürüyor mücadele büyüyor” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları attı. Yürüyüşe İzmir Kemalpaşa’da Abalıoğlu Holding’e ait Lezita piliç eti işleme fabrikasında grevde olan kadın işçiler de katıldı.

Yürüyüşün ardından açıklama yapan kadınlar, AK Parti ve MHP iktidarının “kutsal aile adı altında ırkçı, faşist, baskıcı rejimine meşruiyet sağlamak için kadınların kazanılmış haklarına pervasızca saldırdığını” belirtti.

Açıklamada, “Kadın ve LGBTİ düşmanı politikalarınıza karşı, birbirimizden, dayanışmamızdan, haklarımızdan, hayatlarımızdan ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Erkek egemen kapitalist düzeninize karşı, eşit, özgür bir hayatı kazanana dek örgütlü mücadelemiz devam edecek” denildi.

Lezita işçileri ise kötü çalışma koşullarına dikkat çekerek, “Hakkımızı alamıyoruz. Mesaili çalışıyoruz, mesai paralarımızı alamıyoruz. Şu an grevdeyiz. Hepinizin desteğini bekliyoruz” dedi.

Öte yandan Feminist Gece Yürüyüşü için yine Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan eski Leman Kültür önünde yüzlerce kadın bir araya geldi.

Tevgera Jinen Azad (Özgür Kadın Hareketi) ve DEM Parti Kadın Meclisi üyesi kadınlar da Alsancak Vapur İskelesi’nde toplanarak Feminist Gece Yürüyüşü için sloganlarla eski Leman Kültür önüne yürüdü.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x