İYİ Parti, İBB Grup Başkanvekili Özkan’ı yeniden seçen meclis üyelerini de disipline sevk etti

İYİ Parti’de yerel seçime ‘Hür ve Müstakil’ girme kararına ilişkin tartışma giderek sertleşiyor.

Milletvekili ve kurucuların art arda istifasıyla zirveye ulaşan kriz İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Grubu’nu da karıştırmaya devam ediyor.

İYİ Parti yönetimi, bu defa da ‘özü başımıza’ kararını eleştirdiği için Genel Başkan Meral Akşener’in talebiyle İBB Grup Başkanvekilliğinden istifa eden İbrahim Özkan’ı tekrar aynı göreve seçen meclis üyelerinin tamamanı ‘kesin ihraç’ talebiyle disipline sevk etti.

İL BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Kararı İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun sosyal medyadan duyurdu:

“Kamuoyunun dikkatine;

İYİ Partimizin İBB Grup Başkanvekilinin istifası, dün bir araya geldiğimiz bir toplantının ardından bizzat şahsım tarafından istenmiş ve İbrahim Özkan da bu doğrultuda görevinden istifa etmiştir. Buna rağmen bazı İYİ Parti İBB Meclis Üyelerinin, bilgim dışında ve teamüllere aykırı olarak kendisini yeniden Grup Başkanvekili seçmesi kabul edilemez. Bu doğrultuda, bu kararın altında imzası bulunan bütün İBB Meclis Üyelerinin “kesin ihraç” talebiyle disipline sevk edilmiştir. Saygılarımla İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun.”

Ne olmuştu?

İYİ Parti İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, dün görevini bıraktığını açıklamıştı. Özkan, “Genel Başkan Meral Akşener’in talebi doğrultusunda artık ‘Hür ve Müstakilim’ İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekilliği görevinden istifa ediyorum” demişti.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun ise Özkan’ın görevden istifasının istenmesinin gerekçesi olarak, “parti görüşlerine aykırı hareket etme, sosyal medyada kendi görüşlerine yer verme”yi göstermişti.

İbrahim Özkan’ın istifası sonrasında İBB Meclisi’ndeki İYİ Parti grubu yeni grup başkanvekili seçmek üzere toplandı. 9 meclis üyesi bulunan İYİ Parti grubunun toplantısına, İBB Başkanı aday adayı olan İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı katılmadı.

Toplantıda 8 meclis üyesinden 7’sinin oyları ile İbrahim Özkan yeniden grup başkanvekilliğine aday olarak gösterildi ve seçildi. Toplantıda alınan karar ile grup sözcüsü Suat Sarı’nın yerine de Çekmeköy’den meclis üyesi olan Bora Kılıç seçildi.

‘TEŞKİLATA RAĞMEN SİYASET YAPILMAZ’ DEMİŞTİ

İbrahim Özkan, partisinin yerel seçimlerde ittifak yapmama kararını eleştirerek “Teşkilatlara rağmen siyaset yapılmaz. Genel İdare Kurulu’nun vermiş olduğu bir karar var. Bu karar nasıl değiştirilebilir. Ayetleri tefsirciler tartışabiliyor. Genel İdare Kurulu, Genel Başkana yetki verdi. Şuan böyle bir yetki yok. Bence istişare kanallarının kapanması diye bir şey yok. 20 Şubat’a kadar bu süreç devam edebilir. Somut bir öneri getirilirse, Genel Başkan nezaketli bir insan. Genel kanaat işbirliği yapılması yönündedir” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x