Babacan, Kahramanmaraş’ta | Herkesin ortak sorusu ilk 48 saatte devlet neredeydi; depremle mücadele edemeyen bir hükümet gördüm

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Ateşin düştüğü yerleri gördük. Gerçekten çok hazindi. Gün gün yaşanan her şey çok acıydı. Ve herkesin ortak sorusu ilk 48 saatte devlet neredeydi? Bazı yerlerde bu süre 4-5 gündü. Özellikle köylerden geçerken gördük ki köy muhtarları yanımıza gelip ‘Biz enkazdan kendi ellerimizle imkanlarımızın yettiği ölçüde de komşularımızı çıkardık. Kimini sağ çıkardık ama çoğunun da cenazesini çıkarıp defnettik. Aradan 4-5 gün geçti ne arayan ne uğrayan var.’ Evladının olduğu enkazın başında günlerce tek başına bekleyen insanlar gördük. Ellerini parçalaya parçalaya moloz kaldırmak zorunda kalan vatandaşlarımız gördük. Göz göre göre gelen bir depremle mücadele edemeyen bir hükümet gördüm” dedi. 

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, 6 Şubat depremlerinin yıldönümü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta açıklama yapıyor. Depremle hükümetin mücadele edemediğini söyleyen Babacan, şunları söyledi: 

“Ateşin düştüğü yerleri gördük. Gerçekten çok hazindi. Gün gün yaşanan her şey çok acıydı. Ve herkesin ortak sorusu ilk 48 saatte devlet neredeydi? Bazı yerlerde bu süre 4-5 gündü. Özellikle köylerden geçerken gördük ki köy muhtarları yanımıza gelip ‘Biz enkazdan kendi ellerimizle imkanlarımızın yettiği ölçüde de komşularımızı çıkardık. Kimini sağ çıkardık ama çoğunun da cenazesini çıkarıp defnettik. Aradan 4-5 gün geçti ne arayan ne uğrayan var.’ Evladının olduğu enkazın başında günlerce tek başına bekleyen insanlar gördük. Ellerini parçalaya parçalaya moloz kaldırmak zorunda kalan vatandaşlarımız gördük. Günlerce aç susuz kalmış bebeğine çaresizlikle sarılan, ağlayan anneler gördük. Hepsini dinledim. Tüm bu tabloya baktığımda ne gördüm biliyor musunuz? Göz göre göre gelen bir depremle mücadele edemeyen bir hükümet gördüm. Bakın ben 13 Temmuz 2021 günü Kahramanmaraşta’ydım. Yani 6 Şubat depremlerinden bir buçuk sene evvel yine buradaydım. şehrin orta yerinde dört yıldızlı bir otelde il kongremizi yapmıştık. Dört yıldızlı diyorum çünkü o kısma tekrar geleceğim. Ben o otelde dedim ki uzmanlar uyarıyor, Doğu Anadolu fayının Maraş kolunda 500 yıldır bekleyen enerji var. Bu işin sonra bakarızı, şakası yok.”

Güncellenecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x